- Ball Bearing Insert
- 2 15/16 in Inner Diameter
- 5.118 in Outer Diameter
- Standard-Duty
- Centrik-Lok Locking Device
| Locking Collar Width | 3/4 in |
| Dynamic Load Rating | 15080 lbf |
| Snap Ring O.D. | 5 1/2 in |
| Snap Ring Thickness | 0.109375 in |
| Locking Device | Centrik-Lok Locking |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bore Dia. [Max] | 3 3/16 in |
| Collar O.D. | 4 3/8 in |
| Seal Type | Flingers Only - Free Running |
| Lubrication | Exxon Ronex MP |
| Series | 200 |
| Outer Ring Width | 1.499 in |
| Thread Size | 3/8-24 |
| Set Screw Torque | 290 to 325 in lb |
| Short Hub Length | 1.313 in |
| Static Load Rating | 8460 lbf |
| O.D. | 5.118 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Standard-Duty |
| Inner Ring Hub Diameter | 3.632 in |
| I.D. | 2 15/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 8460 lbf |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| RPM [Max] | 4400 rpm |
| Weight | 6.4 LB |
| EAN or UPC | 793699711257 |

