- Non-Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 2 7/16 in Shaft Diameter
- 6 7/8 in Housing Length
| Housing Diameter | 5.375 in |
| Collar O.D. | 3 5/16 in |
| Locking Device | Eccentric Cam Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Standard-Duty |
| Length Through Bore | 3.0625 in |
| Set Screw Torque | 430 to 460 in lb |
| Housing Length | 6 7/8 in |
| Dynamic Load Rating | 11840 lbf |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Series | 200 |
| Bore Range [Min] | 0.75 in |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Bolt Hole Spacing | 5 5/8 in |
| RPM [Max] | 4000 rpm |
| Shape | Square |
| Grease Fitting Size | 1/8 in NPT |
| Flange Thickness | 0.9375 in |
| Bore Range [Max] | 2.4375 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bearing Standoff Distance | 1/16 in |
| Weight | 11.5 LB |
| EAN or UPC | 662327428266 |

