- Fixed Spherical Roller Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 3 15/16 in Shaft Diameter
features
- Cast iron housing
- Self-aligning
- Spring locking setscrew mount
- Factory adjusted and sealed
| Bearing Design | Fixed |
| Bolt Circle Dia. | 10 3/4 in |
| Locking Device | Single Setscrew Locking Collar |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 5.0625 in |
| Housing Width | 4 3/16 in |
| End Type | Closed End |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Collar O.D. | 5 29/32 in |
| Shaft Dia. | 3.9375 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Thickness | 1 1/2 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 7/8 in |
| Housing Length | 9 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 7 39/64 in |
| Shape | Round |
| Collar Extension | 1 1/32 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Height | 9 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Overall Width | 5 5/8 in |
| Weight | 59.0 LB |
| EAN or UPC | 662327026790 |

