- Fixed Spherical Roller Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 100 mm Shaft Diameter
features
- Cast iron housing
- Four-bolt mounting
- Fixed
- Self-aligning
- Spring locking setscrew mount
- Factory adjusted and sealed
| Inch/Metric | Metric |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Mounting Flange Width | 28.6 mm |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Flange Style | 4-Bolt |
| Locking Device | Single Setscrew Locking Collar |
| Grease Fitting Size | 1/8 in NPT |
| Mounting Pad Width [Max] | 327.8 mm |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Size | 24 mm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 9 3/4 in |
| Housing Diameter | 215.9 mm |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Design | Fixed |
| Overall Width | 5 7/32 in |
| Shaft Dia. | 100 mm |
| Housing Width | 247.6 mm |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 273.05 mm |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 9 3/4 in |
| Set Screw Torque | 1350 in lb |
| Flange Thickness | 1.5 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| RPM [Max] | 1400 rpm |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 128.59 mm |
| Bearing Standoff Distance | 6.4 mm |
| Collar O.D. | 142.9 mm |
| Bolt Hole Spacing | 192.88 mm |
| Weight | 57.3 LB |
| EAN or UPC | 662327813048 |

