- Fixed Spherical Roller Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 60 mm Shaft Diameter
features
- Cast iron housing
- Four-bolt mounting
- Fixed
- Self-aligning
- Spring locking setscrew mount
- Factory adjusted and sealed
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Flange Style | 4-Bolt |
| Collar O.D. | 90.5 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Diameter | 136.5 mm |
| Grease Fitting Size | 1/8 in NPT |
| Bearing Design | Fixed |
| Housing Length | 8 1/8 in |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Set Screw Torque | 680 in lb |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Bolt Size | 16 mm |
| Shaft Dia. | 60 mm |
| Shape | Round |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 121.06 mm |
| Mounting Flange Width | 19 mm |
| Overall Width | 3 19/32 in |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Length Through Bore | 88.9 mm |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Mounting Pad Width [Max] | 206.4 mm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| End Type | Open End |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Locking Device | Single Setscrew Locking Collar |
| Bearing Standoff Distance | 2.4 mm |
| RPM [Max] | 2300 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 171.45 mm |
| Weight | 19.0 LB |
| EAN or UPC | 662327420918 |

