- Fixed Spherical Roller Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 3 7/16 in Shaft Diameter
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Design | Fixed |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Shaft Dia. | 3.4375 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bore Range [Max] | 3.9375 in |
| Locking Device | Adapter Mounted |
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Shape | Square |
| Weight | 39.99 LB |
| EAN or UPC | 793699362893 |

