- Fixed Spherical Roller Flange Pillow Block
- 3-Bolt Flange Type
- 1 15/16 in Shaft Diameter
| Bearing Design | Fixed |
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Locking Device | Single Setscrew Locking Collar |
| Flange Type | 3-Bolt Flange |
| End Type | Closed End |
| Bore Range [Max] | 3 in |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 793699024142 |

