- Non-Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange, Piloted Flange Type
- 2 7/16 in Shaft Diameter
- 7 5/8 in Housing Length
features
- Corrosion-resistant powder coating
- Relubricatable
- Alignable
- Four-bolt mounting
- Wide inner ring for increased shaft stability
| Pilot Depth | 7/8 in |
| End Type | Closed End |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Locking Device | Setscrew Locking |
| Flange Thickness | 1 in |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Grease Fitting Size | 1/8 in NPT |
| Dynamic Load Rating | 11840 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Set Screw Torque | 290 to 325 in lb |
| RPM [Max] | 4000 rpm |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Normal-Duty |
| Series | 200 |
| Mounted Unit Duty | Standard-Duty |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Bolt Circle Dia. | 6 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Single Lip Contact Seals |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Housing Length | 7 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 19/32 in |
| Housing Height | 7 5/8 in |
| Size Code | 212 |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 3 3/64 in |
| Shape | Round |
| Pilot Diameter | 5.5 in |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Static Load Rating | 8080 lbf |
| Weight | 11.52 LB |
| EAN or UPC | 662327028848 |

