- Non-Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange, Piloted Flange Type
- 2 1/2 in Shaft Diameter
- 1 13/16 in Overall Width
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Shape | Round |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Seal Type | Single Lip Contact Seals |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Housing Height | 8 3/4 in |
| Pilot Depth | 1 1/16 in |
| RPM [Max] | 3850 rpm |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Series | 200 |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar O.D. | 4 3/16 in |
| Pilot Diameter | 6.375 in |
| Shaft Dia. | 2.5 in |
| Overall Width | 1 13/16 in |
| Flange Thickness | 1 3/16 in |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Grease Fitting Size | 1/8 in NPT |
| Length Through Bore | 2.6875 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Mounted Unit Duty | Standard-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking |
| Bearing Standoff Distance | 3/16 in |
| Dynamic Load Rating | 12920 lbf |
| Set Screw Torque | 430 to 460 in lb |
| Weight | 20.0 LB |
| EAN or UPC | 793699138023 |

