- Non-Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 30 mm Shaft Diameter
- 29 mm Overall Width
features
- Four-bolt mounting
- Alignable
- Relubricatable
- Wide inner ring for increased shaft stability
- Corrosion-resistant powder coating
| Pilot Depth | 10.7 mm |
| Housing Height | 127 mm |
| Flange Thickness | 20.6 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| RPM [Max] | 8000 rpm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 29 mm |
| Flange Style | 4-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Shape | Round |
| Pilot Diameter | 85.72 mm |
| Series | 200 |
| Shaft Dia. | 30 mm |
| Dynamic Load Rating | 4390 lbf |
| Inch/Metric | Metric |
| Mounted Unit Duty | Standard-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Grease Fitting Size | 1/4-28 |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Housing Length | 5 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Single Lip Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Length Through Bore | 39.69 mm |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Size | 10 mm |
| Bolt Hole Spacing | 2.917 in |
| Set Screw Torque | 87 to 92 in lb |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Bolt Circle Dia. | 104.78 mm |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Locking Device | Setscrew Locking |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 662327947965 |

