- Non-Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- Piloted Flange Type
- 2 in Shaft Diameter
- 6 3/8 in Housing Length
| Grease Fitting Size | 1/8 in NPT |
| RPM [Max] | 4360 rpm |
| Pilot Diameter | 4.5 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/8 in |
| Length Through Bore | 2.23438 in |
| Collar O.D. | 4 5/64 in |
| Mounted Unit Duty | Standard-Duty |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Series | 200 |
| Size Code | 211 |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Flange Type | Piloted Flange |
| Set Screw Torque | 313 to 348 in lb |
| Static Load Rating | 6570 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 1 1/32 in |
| Pilot Depth | 5/8 in |
| Seal Type | Single Lip Contact Seals |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Locking Device | Centrik-Lok CL Locking Collar |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Bearing Standoff Distance | 1/32 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 9.5 LB |
| EAN or UPC | 662864902205 |

