- Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange, Piloted Flange Type
- 1 15/16 in Shaft Diameter
features
- Cast iron housing
- Expansion
- Alignable
- Spring locking collar
- Relubricatable
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 7 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Pilot Diameter | 6 in |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Housing Width | 2 1/8 in |
| Length Through Bore | 2.8125 in |
| Overall Width | 3 7/64 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bore Range [Min] | 1.25 in |
| Bolt Hole Spacing | 4.95 in |
| End Type | Closed End |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Housing Length | 8 1/8 in |
| Series | 300 |
| Bearing Design | Expansion |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shape | Round |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Bore Range [Max] | 3.9375 in |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Weight | 15.06 LB |
| EAN or UPC | 662327746186 |

