- Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange, Piloted Flange Type
- 2 1/4 in Shaft Diameter
features
- Cast iron housing
- Expansion
- Alignable
- Spring locking collar
- Relubricatable
| RPM [Max] | 4450 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 8 1/8 in |
| Pilot Diameter | 6.875 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Dynamic Load Rating | 18390 lbf |
| Housing Length | 9 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Expansion |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Series | 300 |
| Grease Fitting Size | 1/8 in NPT |
| Housing Material | Cast Iron |
| Pilot Depth | 15/16 in |
| Collar O.D. | 4 3/16 in |
| Shape | Round |
| Bore Range [Min] | 1.25 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 9 1/2 in |
| Bore Range [Max] | 3.9375 in |
| Length Through Bore | 3.3125 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 2.25 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Housing Width | 2 15/32 in |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Set Screw Torque | 430 to 460 in lb |
| Overall Width | 3 5/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 5.745 in |
| Flange Thickness | 0.625 in |
| Weight | 23.0 LB |
| EAN or UPC | 662327708276 |

