- Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange, Piloted Flange Type
- 3 7/16 in Shaft Diameter
features
- Cast iron housing
- Expansion
- Alignable
- Spring locking collar
- Relubricatable
| Bore Range [Max] | 3.9375 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Length Through Bore | 4.9375 in |
| Housing Length | 12 7/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Closed End |
| Flange Thickness | 0.875 in |
| Bolt Circle Dia. | 11 3/8 in |
| Pilot Diameter | 9.875 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Series | 300 |
| Housing Width | 3 11/16 in |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Bore Range [Min] | 1.25 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Shaft Dia. | 3.4375 in |
| Shape | Round |
| Bearing Design | Expansion |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 12 7/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Overall Width | 5 5/16 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 8.043 in |
| Weight | 66.0 LB |
| EAN or UPC | 662327967314 |

