- Fixed Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange, Piloted Flange Type
- 1 in Shaft Diameter
features
- Alignable
- Spring locking collar
- Relubricatable
- Corrosion-resistant powder coating
- Fixed
| Bearing Insert | UG316L |
| Set Screw Torque | 87 to 92 in lb |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 0.4375 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Collar O.D. | 2 in |
| Pilot Diameter | 3.688 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bolt Hole Spacing | 3.182 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Shape | Round |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 4 1/2 in |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Length Through Bore | 1.67188 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bore Range [Max] | 3.9375 in |
| RPM [Max] | 9350 rpm |
| Bearing Design | Fixed |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 2450 lbf |
| Bore Range [Min] | 0.75 in |
| Pilot Depth | 5/8 in |
| Series | 300 |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Dynamic Load Rating | 4810 lbf |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Housing Width | 1 5/16 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Grease Fitting Size | 1/4-28 |
| Overall Width | 1 43/64 in |
| Weight | 4.2 LB |
| EAN or UPC | 662327882693 |

