- Non-Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange, Piloted Flange Type
- 3 7/16 in Shaft Diameter
| Shaft Dia. | 3.4375 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Seal Type | Clearance Seals |
| End Type | Closed End |
| Bore Range [Min] | 0.75 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Shape | Round |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bore Range [Max] | 3.9375 in |
| Series | 300 |
| Weight | 67.7 LB |
| EAN or UPC | 793699545388 |

