- Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 2 15/16 in Shaft Diameter
features
- Cast iron housing
- Four-bolt mounting
- Expansion
- Alignable
- Spring locking collar
- Relubricatable
| Bearing Design | Expansion |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 10 1/4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Overall Width | 4 11/16 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 3 7/16 in |
| End Type | Closed End |
| Housing Height | 9 1/16 in |
| Length Through Bore | 4.09375 in |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Shape | Square |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bore Range [Max] | 3.9375 in |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | 300 |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 9 1/16 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Weight | 38.5 LB |
| EAN or UPC | 662327890537 |

