- 4-Bolt Flange Type
- 3 7/16 in Shaft Diameter
| Bore Range [Min] | 1.5 in |
| Bore Range [Max] | 3.4375 in |
| RPM [Max] | 2950 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 7 5/8 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Shaft Dia. | 3.4375 in |
| Bolt Hole Spacing | 6 3/4 in |
| Set Screw Torque | 620 to 680 in lb |
| Flange Thickness | 1 in |
| Locking Device | Setscrew Locking |
| Dynamic Load Rating | 18850 lbf |
| Shape | Square Mounted Bearing |
| Series | 200 |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Collar O.D. | 5 3/16 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Height | 8 9/16 in |
| Mounted Unit Duty | Standard-Duty |
| Housing Length | 7 5/8 in |
| Housing Diameter | 7 in |
| Bearing Standoff Distance | 1/2 in |
| Seal Type | Single Lip Contact Seals |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Length Through Bore | 7.125 in |
| Grease Fitting Size | 1/4 in NPT |
| Weight | 50.2 LB |
| EAN or UPC | 793699175202 |

