- 0.75" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Relubricatable
description
- Stamped steel flange consists of two pressed steel flanges with spherical inside surfaces to form a mating contour to accommodate the spherical O.D. of the bearing insert.
features
- K-lok shaft locking device
- Combination seal-slinger system
- Rugged one-piece cast iron housing
- Spherically seated bearing insert
- Superior antirotation pin arrangement
- Temperature range from -65 °F to 300 °F
| Bearing Insert | MB 25 3/4-W/OP |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 51/64 in |
| Bolt Hole Size | 11/32 in |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 2 13/16 in |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Housing Height | 2 5/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 2 13/16 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Material | Stamped Steel |
| Duty | Light-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Length | 3 9/16 in |
| Housing Width | 2 3/16 in |
| Length Through Bore | 1.17188 in |
| Bolt Size | 11/32 in |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Weight | 0.68 LB |
| EAN or UPC | 662864017978 |

