- Non-Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 1 1/4 in Shaft Diameter
- 5 1/8 in Housing Length
features
- Spring locking setscrew mount
- Relubricatable
- Corrosion-resistant powder coating
- Four-bolt mounting
- Fixed
- Alignable
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Length Through Bore | 2.09375 in |
| Collar Extension | 7/16 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Housing Width | 1 13/16 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Standoff Distance | 5/32 in |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Grease Fitting Size | 1/8 in NPT |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| End Type | Open End |
| Housing Diameter | 4 1/16 in |
| Set Screw Torque | 165 to 185 in lb |
| Static Load Rating [Max] | 4290 lbf |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Collar O.D. | 2 9/16 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Series | 300 |
| Bore Range [Max] | 3.9375 in |
| Overall Width | 2 1/4 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bearing Insert | UG320L |
| RPM [Max] | 7550 rpm |
| Shape | Square |
| Dynamic Load Rating | 7490 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 5.83 LB |
| EAN or UPC | 662327815509 |

