- Non-Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 2 7/16 in Shaft Diameter
| Series | 300 |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bore Range [Max] | 3.9375 in |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Shape | Square |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Closed End |
| Weight | 20.0 LB |
| EAN or UPC | 662327985608 |

