- Non-Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 2-Bolt Flange Type
- 11/16 in Shaft Diameter
- 1 1/8 in Overall Width
- 3 7/8 in Housing Length
features
- Two-bolt mounting
- Alignable
- Spring locking set screw mount
- Relubricatable
- Extended inner ring
- Corrosion-resistant powder coating
| Shaft Dia. | 11/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Single Lip Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Dynamic Load Rating | 2,360.00 lbf |
| End Type | Open End |
| Bore Range [Max] | 2 1/4 in |
| Bolt Circle Dia. | 3 in |
| Bore Range [Min] | 1/2 in |
| Flange Thickness | 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Intermediate-Duty |
| Housing Diameter | 2 5/16 in |
| Set Screw Torque | 33 to 40 in lb |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Standoff Distance | 9/64 in |
| Length Through Bore | 63/64 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| RPM [Max] | 9,000 rpm |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Grease Fitting Size | 1/4-28 |
| Housing Height | 2 5/16 in |
| Series | 200 |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 3 in |
| Bolt Hole Size | 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Intermediate-Duty |
| Bearing Insert | SG211ELPA |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Length | 3 7/8 in |
| Housing Width | 2 5/16 in |
| Overall Width | 1 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 0.75 LB |
| EAN or UPC | 662864716239 |

