- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm Inside Diameter
features
- Double row
- Fully crowned rollers
- Contoured roller pockets
- Rollers individually separated
- Plain cylindrical inner ring
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Bearing Type | Plain |
| Enclosure | N/A |
| Bearing Design | Inner Ring |
| Bore Dia. [Min] | 5.0000 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Range [Max] | 200 mm |
| I.D. | 25 mm |
| End Type | N/A |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Series | Standard Width |
| Bore Dia. [Max] | 25.0000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Bore Range [Min] | 25 mm |
| O.D. | 1.498 in |
| Cage Material | N/A |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 0.224 LB |
| EAN or UPC | 662327053918 |

