- Non-Expansion Ball Bearing Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 3 3/16 in Shaft Diameter
- 8 7/16 in Housing Length
| Shape | Square |
| Bolt Hole Spacing | 6 3/4 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Dynamic Load Rating | 21580 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Single Lip Contact Seals |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Series | 200 |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| RPM [Max] | 2400 rpm |
| Bore Range [Max] | 3.5 in |
| Grease Fitting Size | 1/8 in NPT |
| Shaft Dia. | 3.1875 in |
| Length Through Bore | 2.59375 in |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Flange Thickness | 15/16 in |
| Housing Length | 8 7/16 in |
| Housing Diameter | 7 3/4 in |
| Bearing Standoff Distance | 3/8 in |
| Locking Device | Centrik-Lok CL Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Size Code | 218 |
| Collar O.D. | 5 47/64 in |
| Set Screw Torque | 540 to 600 in lb |
| Static Load Rating | 14400 lbf |
| Weight | 20.59 LB |
| EAN or UPC | 662864822718 |

