- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm Inside Diameter
| Retainer Material | Polymeric |
| Bore Range [Min] | 25 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Outer Ring | Two Ribbed Outer Ring OD |
| Bore Dia. [Max] | 35.0000 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring - Straight |
| Bore Range [Max] | 200 mm |
| Series | Standard Width |
| Bore Dia. [Min] | 7.0000 mm |
| Inner Ring | One Ribbed Inner Ring ID |
| Weight | 0.93 LB |
| EAN or UPC | 793699027716 |

