- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm Inside Diameter
features
- Fully crowned rollers
- Precision-ground ribs
- Contoured roller pockets
- Rollers individually separated
- Double rib inner ring
| I.D. | 50 mm |
| Inner Ring | Two Ribbed Inner Ring ID |
| Bearing Design | Inner Ring & Roller Assembly |
| Retainer Material | Segmented Steel |
| Bore Range [Max] | 200 mm |
| Bore Dia. [Max] | 50.0000 mm |
| Bore Dia. [Min] | 10.0000 mm |
| Series | Narrow Width |
| Bore Range [Min] | 25 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.722 LB |
| EAN or UPC | 662327057084 |

