- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm Inside Diameter
features
- Fully crowned rollers
- Precision-ground ribs
- Contoured roller pockets
- Rollers individually separated
- Double rib inner ring
| Bearing Design | Inner Ring & Roller Assembly |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Retainer Material | Segmented Steel |
| O.D. | 4.778 in |
| Series | Narrow Width |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Inner Ring | Two Ribbed Inner Ring ID |
| Cage Material | Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Dia. [Max] | 65.0000 mm |
| Bore Dia. [Min] | 13.0000 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Outer Ring Inner Diameter | 4.778 in |
| Bore Range [Min] | 25 mm |
| Bore Range [Max] | 200 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Weight | 3.394 LB |
| EAN or UPC | 662327058449 |

