- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm Inside Diameter
| Series | Wide Width |
| Retainer Material | Segmented Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring | Two Ribbed Inner Ring ID |
| Bore Dia. [Max] | 35.0000 mm |
| Bore Dia. [Min] | 7.0000 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Range [Max] | 200 mm |
| Bearing Design | Inner Ring & Roller Assembly |
| Bore Range [Min] | 25 mm |
| Weight | 1.118 LB |
| EAN or UPC | 662327024000 |

