- 2-Bolt Pillow Block
- Ball Bearing
- 3 15/16" Shaft
- 4 7/16" Base to Center
- 11 7/8" Bolt Centers
features
- Cast iron housing
- Standard backing height
- Alignable
- Spring locking setscrew mount
- Relubricatable
- Wide inner ring for increased shaft stability
- Corrosion-resistant powder coating
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar O.D. | 5 15/16 in |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| RPM [Max] | 2500 rpm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Length | 1 7/8 in |
| Base Length | 15 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing - Width | N/A |
| Series | 200 |
| Center of Bearing to Front of Inner Ring | 2 37/64 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Length Through Bore | 4.25 in |
| Center of Bearing to End of Cover | 3 1/64 in |
| Base Width | 4 1/4 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Height | 8 7/8 in |
| Size Code | 220 |
| Bolt Holes | 2 |
| Overall Width | 4 1/4 in |
| Bolt | 7/8 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 11 7/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Base Height | 1 13/16 in |
| Housing Width | 4 1/4 in |
| Shaft Dia. | 3.9375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 32.55 LB |
| EAN or UPC | 793699139372 |

