- 2-Bolt Pillow Block
- Ball Bearing
- 3 3/16" Shaft
- 4 9/16" Base to Center
- 12 1/4" Bolt Centers
features
- Cast iron housing
- Standard backing height
- Fixed
- Alignable
- Spring locking setscrew mount
- Relubricatable
- Corrosion-resistant powder coating
| Overall Width | 4 5/16 in |
| Base Height | 1 15/16 in |
| Base Length | 15 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 4.40625 in |
| RPM [Max] | 3400 rpm |
| Shaft Dia. | 3.1875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Collar O.D. | 5 11/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 12 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Center of Bearing to Front of Inner Ring | 2 19/32 in |
| Housing Width | 4 5/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing - Width | N/A |
| Housing Height | 9 in |
| Bearing Insert | UG351L |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Center of Bearing to End of Cover | 3 in |
| Bolt Hole Length | 1 5/8 in |
| Size Code | 351 |
| Base Width | 4 5/16 in |
| Series | 300 |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Weight | 59.199 LB |
| EAN or UPC | 662327962883 |

