- 2-Bolt Pillow Block
- Ball Bearing
- 2 11/16" Shaft
- 4 9/16" Base to Center
- 12 1/4" Bolt Centers
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Bolt Hole Spacing | 12 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Series | 300 |
| End Type | Open End |
| Base Height | 1 15/16 in |
| Locking Device | Adapter Mounted |
| Center of Bearing to Front of Inner Ring | 2 1/4 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Length | 1 5/8 in |
| Housing Height | 9 in |
| Base Width | 4 5/16 in |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Center of Bearing to End of Cover | 2 5/8 in |
| Length Through Bore | 3.3125 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| RPM [Max] | 3400 rpm |
| Base Length | 15 3/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Size Code | 351 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 50.0 LB |
| EAN or UPC | 793699123319 |

