- Ball Bearing Insert
- 2 7/16 in Inner Diameter
- 4.33 in Outer Diameter
- Intermediate-Duty
- Setscrew Locking Device
| Inner Ring Hub Diameter | 3.012 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Short Hub Length | 0.578 in |
| Series | 200 |
| I.D. | 2 7/16 in |
| Locking Device | Setscrew Locking |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 2 15/16 in |
| Outer Ring Width | 1.063 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Set Screw Torque | 290 to 325 in lb |
| O.D. | 4.33 in |
| Lubrication | High Temperature Grease Almsol 1250 |
| Length Through Bore | 1.89063 in |
| Dynamic Load Rating | 11840 lbf |
| Seal Type | Viton Seals |
| Radial Internal Clearance | C5 |
| RPM [Max] | 3000 rpm |
| Thread Size | 3/8-24 |
| Duty | Intermediate-Duty |
| Weight | 2.6 LB |
| EAN or UPC | 662864825856 |

