- Ball Bearing Insert
- 1 1/4 in Inner Diameter
- Intermediate-Duty
- Setscrew Locking Device
features
- Spherical O.D.
- Sealed
- Spring locking setscrew mount
- Relubricatable
- Extended inner ring
| Series | 200 |
| Material | Steel |
| O.D. | 62 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Bore Dia. [Max] | 2 15/16 in |
| Overall Width | 1 11/16 in |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Intermediate-Duty |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Seal Type | E Lip Seals |
| Special Features | w/Black Oxide Inner Ring |
| Lubrication | Special Grease |
| Locking Device | Setscrew Locking |
| Weight | 0.63 LB |
| EAN or UPC | 662327747381 |

