- Ball Bearing Insert
- Spherical Bore Type
- 1 7/16 in Inner Diameter
- Standard-Duty
- Setscrew Locking Device
| Material | Steel |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Radial Internal Clearance | C5 |
| Bore Dia. [Max] | 2 7/16 in |
| Bore Type | Spherical Bore |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Locking Device | Setscrew Locking |
| I.D. | 1 7/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Series | 200 |
| Duty | Standard-Duty |
| Weight | 0.99 LB |
| EAN or UPC | 662327696269 |

