- Ball Bearing Insert
- Spherical Bore Type
- 1 15/16 in Inner Diameter
- 3.543 in Outer Diameter
- Standard-Duty
features
- Spherical O.D.
- Spring locking setscrew mount
- Nonrelubricatable
- Wide inner ring
- Sealed
| Bore Dia. [Max] | 2 7/16 in |
| Bore Type | Spherical Bore |
| Short Hub Length | 0.826 in |
| O.D. | 3.543 in |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Enclosure | Double Sealed |
| Duty | Standard-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking |
| Inner Ring Hub Diameter | 2.475 in |
| Set Screw Torque | 290 to 325 in lb |
| Lubrication | Non-Relubricatable Exxon Ronex MP |
| RPM [Max] | 4800 rpm |
| Seal Type | N Lip Seals |
| Length Through Bore | 2.09375 in |
| Outer Ring Width | 0.866 in |
| I.D. | 1 15/16 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 7920 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Thread Size | 3/8-24 |
| Overall Width | 2 3/32 in |
| Series | 200 |
| Weight | 2.235 LB |
| EAN or UPC | 662327149925 |

