- Ball Bearing Insert
- Round Bore Type
- 2 in Inner Diameter
- 3.937 in Outer Diameter
- Standard-Duty
features
- Cylindrical OD
- Sealed
- Spring locking setscrew mount
- Nonrelubricatable
- Wide inner ring
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| I.D. | 2 in |
| Inner Ring Hub Diameter | 2.749 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Bore Dia. [Max] | 2 7/16 in |
| Duty | Standard-Duty |
| O.D. | 3.937 in |
| Lubrication | Non-Relubricatable Exxon Ronex MP |
| Thread Size | 3/8-24 |
| RPM [Max] | 4360 rpm |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Outer Ring Width | 0.826 in |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Short Hub Length | 0.843 in |
| Set Screw Torque | 290 to 325 in lb |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 2.25 in |
| Series | 200 |
| Seal Type | N Lip Seals |
| Locking Device | Setscrew Locking |
| Weight | 2.75 LB |
| EAN or UPC | 662327149055 |

