- Ball Bearing Insert
- 1 1/2 in Inner Diameter
- 3.543 in Outer Diameter
- Heavy-Duty
- Setscrew Locking Device
features
- Alignable spherical O.D.
- Bearing seals
- Spring locking collar
- Relubricatable
| Locking Device | Setscrew Locking |
| Static Load Rating | 5390 lbf |
| Inner Ring Hub Diameter | 2.204 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Series | 300 |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Short Hub Length | 59/64 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Lubrication | Exxon Ronex MP |
| Collar O.D. | 3 1/16 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| O.D. | 3.543 in |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Length Through Bore | 2.3125 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 5390 lbf |
| Locking Collar Width | 9/16 in |
| I.D. | 1 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Dynamic Load Rating | 9130 lbf |
| Outer Ring Width | 1.102 in |
| Set Screw Torque | 165 to 185 in lb |
| RPM [Max] | 7200 rpm |
| Bore Dia. [Max] | 3 15/16 in |
| Material | Steel |
| Weight | 2.94 LB |
| EAN or UPC | 662327883324 |

