- Ball Bearing Insert
- Round Bore Type
- 3/4 in Inner Diameter
- 1.85 in Outer Diameter
- Intermediate-Duty
| Length Through Bore | 1.21875 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 200 |
| Locking Collar Width | 17/32 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 in |
| Collar O.D. | 1 5/16 in |
| Short Hub Length | 0.295 in |
| O.D. | 1.85 in |
| Set Screw Torque | 87 to 92 in lb |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Seal Type | E Lip Seals |
| Outer Ring Width | 0.59 in |
| Dynamic Load Rating | 2870 lbf |
| RPM [Max] | 7500 rpm |
| Inner Ring Width | 0.844 in |
| I.D. | 3/4 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inner Ring Hub Diameter | 1.013 in |
| Duty | Intermediate-Duty |
| Locking Device | Eccentric Cam Locking Collar |
| Lubrication | Non-Relubricatable Exxon Ronex MP |
| Weight | 0.425 LB |
| EAN or UPC | 793699283181 |

