- Ball Bearing Insert
- Round Bore Type
- 1 5/8 in Inner Diameter
- Standard-Duty
- Eccentric Cam Collar Locking Device
| Locking Device | Eccentric Cam Locking Collar |
| Duty | Standard-Duty |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bore Dia. [Max] | 2 7/16 in |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| I.D. | 1 5/8 in |
| Series | 200 |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 2.06 LB |
| EAN or UPC | 793699065336 |

