- Ball Bearing Insert
- 2 in Inner Diameter
- 3.543 in Outer Diameter
- Standard-Duty
- Eccentric Cam Collar Locking Device
features
- Spherical O.D.
- Sealed
- Eccentric cam locking collar
- Relubricatable
- Wide inner ring
- Triple lip seal
| Inner Ring Width | 1.938 in |
| Outer Ring Width | 0.866 in |
| Series | 200 |
| RPM [Max] | 550 rpm |
| Seal Type | Triple Lip Seals |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Locking Collar Width | 23/32 in |
| Length Through Bore | 2.46875 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 7/16 in |
| Inner Ring Hub Diameter | 2.475 in |
| Lubrication | Relubricatable Exxon Ronex MP |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 7920 lbf |
| O.D. | 3.543 in |
| I.D. | 2 in |
| Locking Device | Eccentric Cam Locking Collar |
| Set Screw Torque | 290 to 325 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Short Hub Length | 0.968 in |
| Collar O.D. | 2 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 662327152871 |

