- Ball Bearing Insert
- 2 3/16 in Inner Diameter
- 4.724 in Outer Diameter
- Heavy-Duty
- Eccentric Cam Collar Locking Device
| Locking Collar Width | 7/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| O.D. | 4.724 in |
| Outer Ring Width | 1.338 in |
| Lubrication | Exxon Ronex MP |
| Inner Ring Hub Diameter | 2.959 in |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Series | 300 |
| Collar O.D. | 3 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Dynamic Load Rating | 16070 lbf |
| Short Hub Length | 1 7/32 in |
| Inner Ring Width | 2.24 in |
| RPM [Max] | 4950 rpm |
| I.D. | 2 3/16 in |
| Set Screw Torque | 620 to 680 in lb |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/16 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 15/16 in |
| Locking Device | Eccentric Cam Locking Collar |
| Duty | Heavy-Duty |
| Weight | 5.385 LB |
| EAN or UPC | 793699259476 |

