- 30 in Belt Width
- 5 in Roller Diameter
- Impact Trougher Idler Type
- CEMA Class B - Light Duty Cema Class
- 20 degrees Trough Angle
| Material | Steel |
| Trough Angle [Nom] | 20 ° |
| CEMA Class | CEMA Class B - Light Duty |
| Belt Width | 30 in |
| Idler Type | Impact Trougher |
| Length of Idler Belt Width | 40.5 in |
| Roller Dia. | 5 in |
| Lubricant Type | Factory Sealed |
| Center Rolls Shell Length | 11 in |
| Weight | 46.0 LB |
| EAN or UPC | 793699403541 |

