- 42 in Belt Width
- 5 in Roller Diameter
- Equal Trougher Idler Type
- CEMA Class B - Light Duty Cema Class
- 35 degrees Trough Angle
| Length of Idler Belt Width | 53 in |
| Center Rolls Shell Length | 15 in |
| Material | Steel |
| Belt Width | 42 in |
| CEMA Class | CEMA Class B - Light Duty |
| Roller Dia. | 5 in |
| Lubricant Type | Factory Sealed |
| Idler Type | Equal Trougher |
| Trough Angle [Nom] | 35 ° |
| Weight | 61.0 LB |
| EAN or UPC | 793699401493 |

