- Spherical Roller Bearing Insert
- 3 15/16 in Inner Diameter
- 7.862 in Outer Diameter
- Adapter Mounted Locking Device
| Bore Dia. [Max] | 6 7/16 in |
| Length Through Bore | 5.52 in |
| Locking Collar Width | 0.89 in |
| I.D. | 3 15/16 in |
| Locking Device | Adapter Mounted |
| Bore Dia. [Min] | 1 15/16 in |
| Overall Width | 2.79 in |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Series | 9000 |
| Housing Fillet Radius | 0.05 in |
| O.D. | 7.862 in |
| Inner Ring Hub Diameter | 5.03 in |
| Weight | 24.5 LB |
| EAN or UPC | 698210683214 |

