- Fixed Spherical Roller Flange Pillow Block
- 6-Bolt Flange, Piloted Flange Type
- 4 7/16 in Shaft Diameter
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Bore Range [Max] | 5 in |
| Bearing Design | Fixed |
| Locking Device | Double Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 4.4375 in |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Series | 5000 |
| Flange Type | 6-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Shape | Round |
| Seal Type | Spring Loaded Heavy Contact Seals |
| Weight | 89.0 LB |
| EAN or UPC | 698210011680 |

