- External Locking Type
- Self-Centering Style
- 420 mm Inside Diameter
- 690 mm Outside Diameter
- 214 mm Thickness
| Locking Type | External Locking |
| Torque | 736824 ft lb |
| Series | TLK602 |
| Outer Ring External Face Distance | 238 mm |
| Stroke | 12 mm |
| Screw Tightening Torque | 619.55 lb/ft |
| O.D. | 690 mm |
| I.D. | 420 mm |
| Thread Size | M24 |
| No. of Screws | 30 |
| Thickness | 214 mm |
| Transmitted Axial Force | 1361164 lbf |
| Style | Self-Centering |
| Shaft Dia. | 330 mm |
| Weight | 904.0 LB |
| EAN or UPC | 782934855573 |

