- External Locking Type
- Self-Centering Style
- 68 mm Inside Diameter
- 115 mm Outside Diameter
- 23 mm Thickness
features
- Self centering
- High/very high torque
- Available from 14 mm to 480 mm diameter
- Available in metric dimensions only
- Quick installation time
| I.D. | 68 mm |
| Thickness | 23 mm |
| Bolt Size | 10 x M6 |
| No. of Screws | 10 |
| Stroke | 3.75 mm |
| Thread Size | M6 |
| Inch/Metric | Metric |
| Torque | 1475 ft lb |
| Transmitted Axial Force | 21805 lbf |
| Overall Length | 1.201 in |
| Shaft Dia. | 50 mm |
| Style | Self-Centering |
| Series | TLK603 |
| Screw Tightening Torque | 8.85 lb/ft |
| Outer Ring External Face Distance | 30.5 mm |
| Locking Type | External Locking |
| O.D. | 115 mm |
| Weight | 3.0 LB |
| EAN or UPC | 782934859854 |

