- External Locking Type
- Self-Centering Style
- 100 mm Inside Diameter
- 170 mm Outside Diameter
- 34 mm Thickness
features
- Self centering
- High/very high torque
- Available from 14 mm to 480 mm diameter
- Available in metric dimensions only
- Quick installation time
| Thickness | 34 mm |
| I.D. | 100 mm |
| Style | Self-Centering |
| Shaft Dia. | 70 mm |
| Stroke | 5 mm |
| Screw Tightening Torque | 22.13 lb/ft |
| Transmitted Axial Force | 43836 lbf |
| Torque | 5089 ft lb |
| No. of Screws | 12 |
| Locking Type | External Locking |
| Thread Size | M8 |
| O.D. | 170 mm |
| Outer Ring External Face Distance | 44 mm |
| Overall Length | 1.732 in |
| Series | TLK603 |
| Bolt Size | 12 x M8 |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 10.0 LB |
| EAN or UPC | 782934850257 |

