- External Locking Type
- Self-Centering Style
- 120 mm Inside Diameter
- 215 mm Outside Diameter
- 42 mm Thickness
features
- Self centering
- High/very high torque
- Available from 14 mm to 480 mm diameter
- Available in metric dimensions only
- Quick installation time
| Shaft Dia. | 80 mm |
| Thread Size | M10 |
| No. of Screws | 12 |
| Inch/Metric | Metric |
| Style | Self-Centering |
| Overall Length | 2.126 in |
| Outer Ring External Face Distance | 54 mm |
| Bolt Size | 12 x M10 |
| I.D. | 120 mm |
| Transmitted Axial Force | 64068 lbf |
| Torque | 7818 ft lb |
| O.D. | 215 mm |
| Stroke | 6 mm |
| Screw Tightening Torque | 43.52 lb/ft |
| Thickness | 42 mm |
| Series | TLK603 |
| Locking Type | External Locking |
| Weight | 20.0 LB |
| EAN or UPC | 782934853388 |

