- External Locking Type
- Self-Centering Style
- 390 mm Inside Diameter
- 650 mm Outside Diameter
- 196 mm Thickness
| Torque | 626928 ft lb |
| Thickness | 196 mm |
| Stroke | 24 mm |
| Transmitted Axial Force | 1317328 lbf |
| I.D. | 390 mm |
| Style | Self-Centering |
| O.D. | 650 mm |
| Outer Ring External Face Distance | 220 mm |
| Series | TLK623 |
| Shaft Dia. | 290 mm |
| Screw Tightening Torque | 921.95 lb/ft |
| Locking Type | External Locking |
| Thread Size | M27 |
| Weight | 714.0 LB |
| EAN or UPC | 782934852923 |

